ZAŠTITA PTICA SELICA

U suradnji s Hrvatskim društvom za zaštitu ptica i prirode, a u skladu sa smjernicama ekološke udruge, članovi sekcije su obavili proljetno izvještavanje o zaštiti ptica u dolini rijeke neretve, na osnovu materijala dobivenih iz Osijeka.

Tako su, kao vid osvješćivanja o potrebama zaštite ptica močvarica i njihovih staništa, podijeljeni letci u Kominu i Pločama, te također proslijeđeni i podijeljeni po osnovnim školama u Metkoviću, Opuzenu i Kuli Norinskoj, te postavljeni na nizu oglasnih mjesta.

Letak o zaštiti ptica na Jadranskom seobenom putu

Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode izdalo je letak "Zaštitimo ptice na Jadranskom seobenom putu" u sklopu "Adriatic flyway" projekta, uz financijsku pomoć EuroNatur-a, a povodom godine zaštite biološke raznolikosti, predstojećeg Europskog dana promatranja ptica, te sve većih problema sa krivolom.

Letak je namjenjen edukaciji i upoznavanju sa važnosti jadranskog seobenog pravca za stotine tisuća ptica u seobi.

U centru pažnje je jedno od posljednjih "uskih grla" tog seobenog puta, delta i dolina Neretve.

Unutar tog područja nalazi se nekoliko Zakonom zaštićenih područja koja su trenutno bez učinkovite zaštite prepupšteni djelovanju krivolovaca. Zbog toga letak sadrži dijelove Zakona o lovu sa pripadajućim propisima, kao i podatke o nadležnim inspekcijama, a sve kao dio napora u zaštiti ovog vrlo važnog područja za brojene Europske vrste ptica koje se nalaze na ili se vrlo brzo približavaju rubu izumiranja.

Letak možete preuzeti ovdje.

(dio teksta preuzet sa stranica Hrvatskog društva za zaštitu ptica i prirode)

objavio: Goran Zolnaić   datum: 8. 6. 2011.