TERENSKA NASTAVA UČENIKA 4. RAZREDA

Dana 30. listopada 2019. godine učenici 4. razreda u pratnji svoje učiteljice išli su na terensku nastavu Jama u Predolcu, posjet jednom od posljednjih neretvanskih kalafata gospodinu Anti Glamuzini Lamzi te promatranje ptica na ušću Neretve uz stručno vodstvo ornitologa gospodina Bariše Ilića.

U blizini ulaza u Jamu u Predolcu srdačno nas je dočekao gospodin Markica Vuica. Pozdravio nas je i uveo u dvije izložbene prostorije s fotografijama. U prvoj prostoriji upoznao je učenike sa specifičnostima jame, a zatim im je pokazivao okamenjene ostatke školjaka i puževa, različite rude i minerale i govorio o njima. Saznali smo da je jama poznata  po tome što je dom jedinog slatkovodnog podzemnog školjkaša na svijetu i endema Dinarida - Congeria kusceri. U drugoj prostoriji nalazi se akvarij u kojem smo imali priliku vidjeti špiljske organizme: špiljskog cjevaša i špiljsku kozicu. Zatim smo se uputili na sami ulaz Jame gdje nam je gospodin Markica pričao o otkriću Jame i zanimljivostima vezanim za život u njoj. Učenici su imali priliku vidjeti i upoznati se sa špiljskim ukrasima: stalaktiti, stalagmiti i zavjesa.

U Rogotinu nas je ugostio gospodin Ante Glamuzina Lamza, jedan od posljednjih neretvanskih kalafata koji nam je živopisno približio način gradnje tradicionalnih neretvanskih plovila lađa i trupa te im pokazao šablone, sheme i nacrte kojima se služio kao i neke od tradicionalnih alata. Ponosno im je pokazao brojne fotografije lađa i trupa koje je za bogatog radnog vijeka napravio. Učenicima su naročito bile zanimljive te privukle njihovu pozornost makete trupa i lađa koje krase jedan od zidova njegove radionice. Učenici su imali pitanja na koja je rado odgovarao. Približio im je zanat koji izumire te istaknuo važnost očuvanja naših tradicionalnih neretvanskih plovila. Njegova gospođa počastila je učenike keksima i kolačima. Na ušću Neretve učenici su uz stručno vodstvo ornitologa gospodina Bariše Ilića kroz teleskop promatrali ptice koje su se tada mogle vidjeti. Učenici su prepoznali: bijelu čaplju, sive i bijele kormorane, patke i velikog pozviždača. Zatim im je pokazao fotografije ptica koje se mogu vidjeti te se gnijezde ili hrane na ušću Neretve. Upoznao ih je s karakteristikama njihova izgleda, načina prehrane i prilagodbama staništu. Nakon odgovora na upite znatiželjnih učenika uputili smo se svojim kućama obogaćeni novim spoznajama o prirodi koja nas okružuje i čiji smo dio. Zahvaljujemo se na srdačnom dočeku i gostoprimstvu gospodinu Markici Vuici, gospodinu Anti Glamuzini Lamzi i ornitologu gospodinu Bariši Iliću.

objavio: Ana Moro   datum: 3. 11. 2019.