Posjet Prirodoslovnom muzeju Metković

Učenici 3. i 4. razreda naše škole su 17.3.2016.  u pratnji svojih učiteljica išli u posjet Prirodoslovnom muzeju Metković i ornitologu gospodinu Bariši Iliću.

U muzeju nas je dočekala njegova voditeljica gospođa Ivana Baće koja nam je uputila toplu dobrodošlicu,a zatim nas povela u obilazak stalnog muzejskog postava.

Upoznala nas je s jednom od najvećih ornitoloških zbirki u Evropi koja sadrži 368 preparata, raspoređenih po staništima doline Neretve (rijeka, močvara, tršćaci, kamenjar, šumarak, travnjak i špilje). Približila nam je floru i faunu ovog kraja, obilježja životinja, a naročito ptica, njihovo stanište, brojnost u prirodi, zanimljivosti o toj vrsti i putem suvremene tehnologije demonstrirala nam glasanje pojedinh vrsta ptica). Naglasila nam je važnost povezanosti čovjeka i prirode te važnost očuvanja prirodne ravnoteže i zdravog okoliša za sva živa bića. Nakon obilaska stalnog postava u prostoriji za radionice prikazala nam je PowerPoint prezentaciju o eji močvarici i zašto je važno očuvati tršćake.

Saznali smo da je to ugrožena ptica grabljivica čije je stanište vezano uz močvarno područje, a gnijezdi se u gustim tršćacima. Na kraju prezentacije zaključili smo da se ne smiju paliti površine pod šašem koje su dom ne samo eji močvarici već i drugim pticama močvaricama koje se u vrijeme razmnožavanja gnijezde u tršćaku. Zatim su učenici likovno prikazali eju močvaricu u njenom prirodnom okruženju.

Zahvalili smo se gospođi Baće na ukazanom gostoprimstvu i zatim se uputili kod ornitologa gospodina Bariše Ilića koji je učenicima objasnio kao se ptice love u mreže, u znanstvene svrhe radi proučavanja i upoznao ih i demonstrirao im prstenovanje ptica na nekoliko ulovljenih  ptičjih jedinki.

Učenici su ga pažljivo slušali i s velikim interesom pratili sve ono što im je on pokazivao. Upoznao ih je s pružanjem pomoći i rehabilitacijom ranjenih jedinki u okviru djelovanja društva „Brkata sjenica“. Dopustio je učenicima da uzmu i proučavaju prstenove koji se stavljaju pticama, pokazao im je kako se uhvaćene ptice pažljivo odvajaju od mreže i prstenuju. Učenici su imali priliku dodirnuti ptice i pustiti ih na slobodu nakon prstenovanja. Izrazili su oduševljenje viđenim i želju za ponovnim posjetom gospodinu Bariši.

Zahvalili smo mu se na ukazanom gostoprimstvu, ljubaznosti, jako lijepom pristupu učenicima i na svim spoznajama koje smo stekli.

Učiteljice: Marta Leburić i Slavica Medak

Cijelu foto galeriju možete pogledati OVDJE

objavio: Administrator   datum: 5. 4. 2016.