PROJEKT "RADOST ZAJEDNIŠTVA"

1. srpnja 2021. godine Ministarstvo znanosti i obrazovanja raspisalo je Natječaj za dodjelu bespovratnih sredstava projektima udruga u području izvaninstitucionalnoga odgoja i obrazovanja djece i mladih u školskoj godini 2021./2022. Natječaj je objavljen na stranicama Ministarstva i trajao je do od 3. kolovoza 2021. godine

Procjenu kvalitete prijavljenih projekata obavljale su stručne radne skupine u čijem su sastavu bili predstavnici Agencije za odgoj i obrazovanje, visokih učilišta i škola. Provedbom Natječaja u području izvaninstitucionalnoga odgoja i obrazovanja djece i mladih u školskoj godini 2021./2022. dodijeljena su bespovratna sredstva za 142 projekata u ukupnome iznosu od 13.981.427,46 kuna.

Udruzi Radost su odobrena sredstva u iznosu od 122.416,67 kn za provedbu aktivnosti s rokom provedbe do 31.srpnja 2022.godine. U projektu sudjeluju svi učenici iz Osnovnih škola iz Staševice i Komina a aktivnosti će provoditi njihovi profesori i nastavnici i stručnjaci iz Udruge Radost.

Nositelj projekta je Udruga Radost a partneri su Grad Ploče , Osnovna škola fra Ante Gnječ iz Staševice i Osnovna škola Ivo Dugandžić -Mišić iz Komina. Osnovni cilj projekta je razviti i provesti učinkovite i održive aktivnosti koje će promicati jednakopravnost, socijalnu uključenost te očuvanje nacionalnog i lokalnog identiteta, povećati znanje o ljudskim pravima i aktivnom građanstvu, unaprijediti životne vještine djece i mladih, poticati kreativnost, stvaralaštvo i zajedništvo.

Specifični ciljevi i aktivnosti projekta su:
- Odgoj i obrazovanje za očuvanje povijesnoga, kulturnoga i hrvatskoga nacionalnog i lokalnog identiteta

- Odgoj i obrazovanje o pravima i očuvanju identiteta nacionalnih manjina, interkulturalizmu i multikulturalizmu

- Odgoj i obrazovanje za ljudska prava, odgovornost i aktivno građanstvo

- Odgoj i obrazovanje za osobni i socijalni razvoj, solidarnost, socijalnu uključenost i opće ljudske vrijednosti

- Odgoj i obrazovanje za mir i nenasilno rješavanje sukoba

- Poticanje očuvanja kulturne i prirodne baštine te tradicionalnih obrta

- Odgoj i obrazovanje za očuvanje povijesnoga, kulturnoga i hrvatskoga nacionalnog identiteta

- Posjet Arheološkog muzeja Narona i Etno muzeja Staševica

- Radne govorne terapije za djecu s teškoćama u razvoju

- Edukativno predavanje o izazovima odgoja djece s teškoćama u razvoju

- Izložba učeničkih radova u Domu kulture Ploče.

objavio: Ines Pervan   datum: 12. 1. 2022.